Czy balkonowe meble z rattanu syntetycznego są ekologiczne?

Czy balkonowe meble z rattanu syntetycznego są ekologiczne? 5/5 (100%) 1 vote

Panująca obecnie moda na balkonowe aranżacje jak najbliższe naturze sprzyja wyborowi mebli rattanowych lub wiklinowych. Produkty sztuczne kojarzone są często z niedbaniem o środowisko naturalne i już w przedbiegach odrzucane. Czy słusznie?

meble balkonowe z rattanu syntetycznego

źródło: www.tradekorea.com

Na początek przyjrzyjmy się temu, czym dokładnie jest rattan, a czym technorattan. Rattan to roślina należąca do rodziny palm, którą wykorzystuje się do produkcji plecionych mebli, mat i innych tego typu akcesoriów. Najwięcej tej roślinności rośnie w Indonezji i to właśnie z tego kraju najczęściej się go sprowadza. Z tego też powodu jest on niestety dość drogi.

stolik i krzesła z polirattanu

źródło: fsfurniture.en.made-in-china.com

Rattan syntetyczny (zwany też polirattanem lub technorattanem) to dostępne w naszym kraju od niedawna tworzywo sztuczne imitujące naturalny rattan, ale posiadające inne od niego właściwości. Wyprodukowany jest on z syntetycznej żywicy i stosowany do produkcji tych samych przedmiotów, które robi się ze zwykłego rattanu. Meble z rattanu syntetycznego również nie należą do tanich, wiąże się to przede wszystkim z ich ograniczoną dostępnością i dopiero rosnącą popularnością.

Rattan wybieramy często dlatego, że jest o wiele łatwiej dostępny od swojego syntetycznego odpowiednika. Nie każdy też da się przekonać do mebli wyprodukowanych ze sztucznego tworzywa. Wiele osób tłumaczy to tym, że sprzęty wykonane ze sztucznych materiałów nie są przyjazne środowisku.

leżak balkonowy z technorattanu

źródło: www.hayneedle.com

Okazuje się jednak, że takie myślenie nie jest do końca zgodne z prawdą. Technorattan jest w stu procentach biodegradowalny. Włókno polietylenowe całkowicie poddaje się recyklingowi. Do produkcji tychże mebli nie wykorzystuje się też roślin, a więc nie niszczy się natury, co dla fanów ekologicznego stylu bycia nie powinno pozostać bez znaczenia. Dlaczego więc to jednak rattan uważany jest za niezwykle ekologiczny surowiec? Mając do wyboru drewno naturalne i zwykły rattan, to zdecydowanie się na ten drugi materiał będzie lepsze dla środowiska. Odzyskanie jednego ściętego drzewa jak wiadomo trwa kilkadziesiąt lat, rattan odzyskuje się natomiast już w ciągu lat kilku. Porównując go już jednak z rattanem syntetycznym, to ten drugi jest od niego o wiele bardziej ekologiczny.

Jeśli więc obawiałeś się, że technorattanowe meble balkonowe nie są przyjazne dla środowiska i z tego powodu nie zdecydowałeś się do tej pory na ich zakup, po przeczytaniu tego artykułu z czystym sumieniem możesz je nabyć.

Podobne porady